MEN'S SPORTS | WOMEN'S SPORTS | NIUHUSKIES.COM | NIU.EDU | CONTACT US 
   
HALL OF FAME HOME
RECENT INDUCTEES
YEAR-BY-YEAR LIST
ALPHABETICAL LIST
NOMINATE A HUSKIE
 
NEWS ARCHIVE
TICKETS
HUSKIE CLUB
HUSKIE PUP CLUB
HUSKIE GEAR
SPORTS CAMPS
VISITOR GUIDE
FACILITIES
HUSKIE BAND
CHEERLEADING
ATHLETIC TRAINING
SASS
STAFF DIRECTORY
JOBS
THE MAC
 

YEAR-BY-YEAR LIST OF INDUCTEES

1978 Charter Inductees (Men)
Carl Appell - Track / Cross-Country Coach (1930-64)(Deceased)
Larry Brink - Football (1945-47)
George "Chick" Evans - Athletic Director (1929-68)(Deceased)
Charles "Wix" Garner - Basketball - Baseball - Football - Golf (1916-21)(Deceased)
Ken Henry - Golf (1949-52 - 1954-55)
Ralph McKinzie - Basketball - Baseball - Coach / Trainer (1940-63)(Deceased)
Reino Nori - Basketball - Football - Baseball - Track - Wrestling (1932-36)(Deceased)
John "Red" Pace - Basketball - Football - Baseball (1929-33) (Deceased)
Benny Westlake - Basketball (1931-35) (Deceased)

1983 Inductees (Men)
George Bork - Football - Basketball (1960-63)
Jim Bradley - Basketball (1971-73)(Deceased)
Roy Conrad - Wrestling (1957-61)
Elzie Cooper - Football - Basketball - Baseball (1933-36)(Deceased)
Howard Fletcher - Football Coach (1956-68)
Bob Heimerdinger - Football (1948-52)
Tuck Huntzicker - Basketball - Baseball (1925-28)(Deceased)
Johnny B. Johnson - Wrestling (1970-74)
Mark Kellar - Football (1971-73)
Tego Larsen - Football (1936-39)
John Peterson - Track - Cross-Country (1964-67)
Leonard Skoglund - Baseball - Basketball - Football (1931-35)(Deceased)
Leland Strombom - Football - Basketball - Baseball (1927-30)(Deceased)
Bill Terwilliger - Track - BasketbalI (1939-41)
Dick Williams - Football - Basketball - Baseball - Track (1944 - 1947-49)

1984 Inductees (Men)
Fran Cahill - Football - Baseball (1948-52)
Lewis Flinn - Football - Basketball - Track (1956-59)
Larry Gentry - Basketball - Baseball (1956-60)
Tim Gullikson - Tennis (1969-73) (Deceased)
Tom Gullikson - Tennis (1969-73)
Floyd Hunsberger - Football - Track (1946-49)
John McNamara - Football (1927-31)(Deceased)
John Spilis - Football (1966-68)

1933-34 Men's Basketball Team (Little 19 Champion)
George "Chick" Evans - Head Coach

John Clark

Russell Johnson - Capt.

Roland Ritzman - Capt.

Elzie Cooper

Rupert Miller

Leonard Skoglund

Robert Frazer

Allan Minnegan

Bruce Smith

Joe Jepsen

Jack Mustapha

John Strever

Les Johnson - Capt.

Reino Nori

Benny Westlake

1985 Inductees (Men)
Wes Concidine - Football - Basketball - Baseball (1925-28)
Jack Dean - Football (1961-64) Willie Hanson - Basketball - Baseball (1963-67)
Ollie Krahenbuhl - Football - Basketball - Baseball (1937-41)
Pete Mannos - Soccer (1972-75)
Cy Perkins - Track (1941-47)
Hugh Rohrschneider - Football - Basketball (1960-64)(Deceased)
Alex Saudargas - Football - Wrestling (1935-38)
Dale Tessler - Wrestling (1956-60)
John Young - Football - Basketball - Baseball - Track (1935-38)(Deceased)

1986 Charter Inductees (Women)
Mary Bell - Field Hockey - Basketball - Badminton - VolIeyball - Swimming -
Softball Coach (1957-76)

Patty Delp - Basketball - Volleyball (1978-80)
Ruth Fender - Softball - Basketball - Field Hockey - Volleyball - Golf (1963-66)
Jean Pankonian - Badminton - Basketball - Volleyball - Softball - Field Hockey - Tennis (1957-61)

1986 Inductees (Men)
George Acker - Football - Basketball - Tennis (1948-52)
John Farney - Football - Track (1940-43)
Bill Graham - Football - Baseball (1951-55)(Deceased)
Karl Hein - Football - Wrestling - Track (1933-36)
Harry Henigan - Football - Basketball - Baseball (1943-52)(Deceased)
Matt Hicks - Basketball (1974-77)
Jack Merlet - Baseball (1963-66)
Jack Mustapha - Football - Basketball (1929-34)(Deceased)
Bob Price - Football - Basketball - Baseball (1937-41)
Mike Spinello - Golf (1957-60)
Jerry Zielinski - Basketball (1969-72)
1963 Football Team (Undefeated National College Division Champion)
Howard Fletcher - Head Coach

Jerry Andres

John Haar

Jim Modglin

George Bork - Capt.

Dennis Harrison

Robert Owens

Joel Bloom - Mgr.

Michael Henigan - Capt.

William Pelkey

Dave Broderick

Terry Henigan

Hugh Rohrschneider

Richard Calkins

David Herstedt

Jack Secord

David Casey

David Hildebrandt

Ken Slimko

Ron Christian

Ed Janoski

Roger Smith

David Cudden

Herb Jennings

Robert Stark

Tom Dahlfors - Mgr.

Robert Johnson

Gary Stearns

Jack Dean

Robert Kapheim - Mgr.

Tom Walz

Robert Evans

Robert Kerby

Charles Wood

Jeff Fort

Jerry Kerner

Arny Vesely

Jack Frost

Lynn McCann



1987 Inductees (Women)
Gayle Luehr - Field Hockey - Basketball (1973-77)
1981-82 Badminton Team (AIAW National and State Champion)
Paul DeLoca - Head Coach

Joanna Benton

Jean Hoch

Colette Pappas

Barb Brucato

Lori MaKarrall

Pam Peard

Clare Choo

Angela Meyer

Janet Wentworth

Mary Dempsey

Barb Morrison

Carole Wiertz

Jeni Gorman

Pam Morse

Barb Wright

1987 Inductees (Men)
Tom Beck - Football (1958-62)
Ed Behan - Football - Track (1938-42)(Deceased)
Randy Clark - Football (1976-79)
Chet Davis - Football - Basketball - Track (1935-39)
Bob Duffield - Football (1940-46)
Bob Fowlie - Football - Baseball (1947-50)
Fritz Peterson - Baseball (1959-63)
Dave Petzke - Football (1977-79)
Bob Soltis - Football - Baseball (1957-61)
Tom Wittum - Football - Baseball (1968-72)
1971-72 Men's Basketball Team (Midwestern Conference Champion)
Tom Jorgensen - Head Coach

Jim Bradley

Dan McDowell

Walt Perrin

Don Hamel

Tom McKiernan - Capt.

Morrey Scott

Billy Harris

John Niemeyer - Mgr.

Larry Turner

Cleveland Ivey - Capt.

Gordon Nuber

Floyd Williams

Larry Jackson

Bob Patterson

Jerry Zielinski

1988 Inductees
Mike Burke - Gymnastics (1975-79)
Clarence "Boots" Cannon - Football - Basketball - Baseball (1916-21)(Deceased)
George Evans , Jr. - Basketball - Baseball (1958-63)
Don Fortunato - Football (1946-49)
Toimi Jarvi - Football - Basketball - Baseball (1938-42)(Deceased)
John Lalonde - Football (1968-71)
Bill Minnihan - Football (1946-50)
Jack Pheanis - Football - Golf Coach (1950-53 - 1957-Present)
Jim Smith - Basketball (1967-69)
Mick Soli - Golf (1972-76)
Janet Wentworth - Badminton (1979-82)
Doreen Zierer - Basketball (1979-82)

1989 Inductees
Robert Brigham - Football - Athletic Director (1947-49 - 1955-87)
Tim Dillon - Basketball (1980-84)
Dawnita Doty - Gymnastics (1980-84)
Al Eck - Football - Track (1958-60)
Doug Kieso - Gymnastics (1980-84)
Al Kranz - Athletic Trainer (1946-51 - 1963 - 1966-74)
Jennifer Van Alstyne - Swimming (1980-84)

1990 Inductees
Clare Choo - Badminton (1981-82)
Don Flavin - Wrestling - Wrestling Coach (1946-50 - 1968-86)
Allen Rayhorn - Basketball (1978-82)
Lisa Starosta - Basketball (1980-81 - 1982-85)
Don Wegrzyn - Golf (1956-60)
Bobby Wood - Basketball (1945-49)

1991 Inductees
Darlene Davis - Gymnastics (1982-86)
Paul Dawkins - Basketball (1975-79)
Tom Kennedy - Gymnastics (1979-83)
Bud Nangle - Sports Information Director (1947-49 - 1967-84)
Gary Stearns - Football (1960-63)
1951 Football Team (Undefeated IIAC Champion)
George "Chick" Evans - Head Coach

George Acker - Capt.

Bob Heimerdinger

John O'Brien - Mgr.

Ed Bauer

Ron Hicks

Lawrence Pesetski

Walt Beckman

Len Jacobson (Deceased)

Matt Pesut

Frank Bieber - Capt.

Al Jones

Jack Pheanis

Tony Biondi

Jim Lamb

Len Scaduto

Dan Bloom

Steve Mash

Dick Schmidt

Julius Brasini

Gil Memmen

Leo Schmidt

Fran Cahill

Dan Mojica

Tom Schramm

Rocco Fiordelisi

Vincent Musso

Bob Schulze

Billy Graham

Pat McKillen

John Smith

Don Hackel

Jim McKinzie

Walt Struckman

Andy Halle

Duane Nelson

1992 Inductees
Ray Guzak - Wrestling (1958-61)
Frank Lewandoski - Football (1976-79)
Jim McKinzie - Football - Basketball - Baseball (1950-53)
Tim Tyrrell - Football (1982-84)
Lori Wetzel - Golf (1982-85 - 1986-87)
1978 Field Hockey Team (Unbeaten - 11-Win Season)
Cathy Bolger - Head Coach

Rose Adamczyk

Mary Gunvalson

Judy Ronaldson

Kim Cook

Beth Haste

Gail Salley

Rosemarie Creamean

Donna Martin

Sue Simon

Char DeFrancesco

Laura Moore

Beth Tomasello

Denise Doering

Maura Pannier

Wanda Van Pelt

Terry Draffkorn

Kitty Pierfelice

Holly Williams

Lori Fuglestad

Nancy Pigoni

Kathy Wolfe

Mandy Gries

Janet Rodawold

1993 Inductees
Laura Cooper - Field Hockey - Volleyball - Basketball - Softball (1964-68)
Diane Hillard - Volleyball - Basketball - Track (1978-82)
Larry Johnson - Wrestling (1971-74)
Scott Kellar - Football (1982-85)
Chuck Kittleson - Golf (1954-58)
Sam Smith - Football - Baseball (1938-41 - 1946)

1994 Inductees
Roy "Flip" Allen - Football - Basketball - Track (1935-39)
Wes Caine - Wrestling (1966-69)
Jill Justin - Softball (1985-89)
Allen Ross - Football (1977-80)
Larry Wyllie - Baseball - Basketball (1957-59)

1995 Inductees
Greg Dick - Golf (1977-80)
John McDougal - Basketball Coach (1976-86)
John Olson - Basketball (1953-57)
Carol Owens - Basketball (1985-90)
1983 Football Team (MAC - California Bowl III Champion)
Bill Mallory - Head Coach

Carl Aikens

Scott Kellar

Gary Schlinger

Doug Bartlett

Joel Kinkade

Vince Scott

Gene Belz

Joe Law

Reggie Sims

Todd Bex

Tom Leonard

Vernon Sims

Dave Bierman

Pat McAvoy

Sheldon Sobol

Scott Bolzan - Capt.

Ricky Mitchell

Greg Spicher

Rich Burns

Jim Mukite - Capt.

Darren Stahulak

Gary Chapman

Rastee Oce

Darryl Taylor

Rick Considine

Steve O'Malley

Jeff Tharp

Brendan Dolan

Jon Orech

Jim Tudor - Mgr.

Dan Feely

Curt Pardridge

Tim Tyrrell

Tim Griffin

Todd Peat

Todd Van Keppel

Dave Heide

Steve Quinlan

Clarence Vaughn

Bill Heinrich - Mgr.

Rick Reubin

Rob Wicinski

Phil Herra

Darryl Richardson

Lou Wicks

Lee Hicks

Art Rogers - Mgr.

Steve Hirsch - Capt.

Jeff Sanders

1996 Inductees
Kenny Battle - Basketball (1984-86)
Roger Dutton - Baseball-Basketball (1963-66)
Todd Peat - Football (1983-86)
Beth Schrader (Simmons) - Softball (1986-89)
Mary Terwilliger - Track (1931-33 - 1934-36) (Deceased)

1997 Inductees
Pete Botthof - Gymnastics (1970-74)
Joel Cochran - Track (1965-68)
J. Hubert "Hubie" Dunn - Men's Gymnastics Coach (1962-72)
Lisa Foss - Women's Basketball (1986-91)
1976 Men's Golf Team

1998 Inductees
Lori Fuglestad - Field Hockey - Softball (1977-99)
Nicole Jeray - Golf (1988-92
Tom Jorgensen - Men's Basketball Coach
Mel Schmidt - Wrestling - Football (1961-65)
Jake Stap - Baseball - Basketball (1949-1952)
Francis Stroup - Huskie Fight Song (1961) Men's Swimming Coach (1960-68)

1999 Inductees
Erika Fischer - Swimming (1962-64)
Breck Grigas - Gymnastics (1977-80)
Bill Mallory - Football Coach (1980-83)
Eric Roy - Soccer (1965-68)
Ed Ware - Basketball (1948-51)

2000 Inductees
Rick Bilder - Track and Field (1969-73)
Neal MacDonald - Wrestling and Football (1963-65)
Kirk Mango - Gymnastics (1975-79)
Bill Tessendorf - Athletics Trainer (1967-71)
George Tyms - Track and Field (1968-72)

2001 Inductees
Billy Harris - Basketball (1969-73)
Colleen Preston (Penny) - Field Hockey (1984-88) -
Stacey Robinson - Football (1988-90)
Jim Suttie - Golf (1966-70)
Mark Tiffany - Wrestling (1974-77)

1958 Men's Cross-country Team
National Team Champions in NCAA College Division
Illinois Intrastate Cross-Country Champions

Chuck Dykstra Dick Kloepfer Gary Knabe
Ray Ott Dave Stern Gary Strawbridge
Dick Townsend Brian Wheatland  

2002 Inductees
Larry Clark - Football (1970-72)
Chuck Ehrlich - Men’s Gymnastics Coach (1973-90)
Gordon Nuber - Basketball (1969-73)
Vince Scott - Football (1980-83)
Allan Zelechowski - Soccer (1968-70)
1988 Softball Team
NCAA Regional Champion - 7th in NCAA College World Series
Dee Abrahamson - Head Coach
Sue Alexander Lisa Gilfoy Maria Leake
Kathy Bulow Jennie Hughes Laura Peterson
Susie Conway Heidi Hutchison Jeanne Richeal
Kim Crotinger Jill Justin Beth Schrader
Shari Edwards Sue Kause Julie Sexton
Pat Faletti Lynn Lacy Amy Veld

2003 Inductees - Class of 2003 Information
Jane Albright - Women’s Basketball Coach (1984-94)
Sam Bedrosian - Baseball - Basketball (1950-54)
LeShon Johnson - Football (1992-93)
Mike Korcek - Sports Information (1969-70,1973-84) &
Sports Information Director (1984-present)

Donnell Thomas - Basketball (1987-91)
Donald Whiteside - Basketball (1987-91)

2004 Inductees - Class of 2004 Information
T.C. Dantzler - Wrestling 1989-93, Football 1991
E.C. Hill - Women's Basketball (1991-94)
Julie Sexton
- Softball (1988-91)
Ernie Wickstrom
- Football (1949-50)
John Wrenn
- Assistant Football Coach (1960-68, 1974),Head Wrestling Coach (1960-62), Head Men’sTennis Coach (1970-73, 1974-76)

 
 
Copyright 1998 - 2006 Northern Illinois University Huskie Athletics