NORTHERN ILLINOIS UNIVERSITY ATHLETICS HALL OF FAME ALPHABETICAL LISTING


A
Dave Abrahamson, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Dee Abrahamson, 1988 Softball Team (Head Coach) - 2002 Inductee
George Acker, Football, Basketball, Tennis (1948-52) - 1986 Inductee (Deceased(
1951 Football Team (Captain) - 1991 Inductee
Rose Adamczyk, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Carl Aikens, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Jane Albright, Head Women's Basketball Coach (1984-94) - 2003 Inductee
1989-90 Women's Basketball Team (Head Coach) - 2005 Inductee
Sue Alexander, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Roy "Flip" Allen, Football, Basketball, Track (1935-39) - 1994 Inductee (Deceased)
Jerry Andres, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Carl Appell, Track Coach, Cross-Country Coach (1930-64) - 1978 Charter Inductee (Deceased)
1958 Men's Cross-Country Team (Head Coach) - 2001 Inductee


B
Bill Baker, Radio Voice of the Huskies (1979-Present) - 2009 Inductee
Doug Bartlett, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Kenny Battle, Basketball (1984-86) - 1996 Inductee
Mike Baar, 1972 Baseball Team (Manager) - 2008 Inductee
Ed Bauer, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Holly Bauer, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Tom Beck, Football (1958-62) - 1987 Inductee
Walt Beckman, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Sam Bedrosian, Baseball, Basketball (1950-54) - 2003 Inductee
Ed Behan, Football, Track (1938-42) - 1987 Inductee (Deceased)
Mary Bell, Field Hockey, Basketball, Badminton, Volleyball, Swimming, Softball Coach (1957-76) - 1986 Charter Inductee/Women
Gene Belz, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Joanna Benton, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Johan Bergseth, Men's Soccer (1982-85) - 2009 Inductee
Todd Bex, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Frank Bieber, 1951 Football Team (Captain) - 1991 Inductee
Dave Bierman, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Rick Bilder, Track and Field (1969-73) - 2000 Inductee (Deceased)
Tony Biondi, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Fred Bista, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Dan Bloom, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Tom Bloom, 1963 Football Team (Manager) - 1986 Inductee
Cathy Bolger, 1978 Field Hockey Team (Head Coach) - 1992 Inductee
Scott Bolzan, 1983 Football Team (Captain) - 1995 Inductee
Joyce Book, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
George Bork, Football, Basketball (1960-63) - 1983 Inductee
1963 Football Team (Captain) - 1986 Inductee
Pete Botthof, Gymnastics (1970-74) - 1997 Inductee
Jim Bradley, Basketball (1971-73) - 1983 Inductee (Deceased)
1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
Julius Brasini, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Robert Brigham, Football, Athletics Director (1947-49, 1955-87) - 1989 Inductee
Larry Brink, Football (1945-47) - 1978 Charter Inductee
Dave Broderick, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Barb Brucato, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Kathy Bulow, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Mike Burke, Gymnastics (1975-79) - 1988 Inductee
1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Tiana Burkholder, 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Rich Burns, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Mark Busse
, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee


C
Fran Cahill, Football, Baseball (1948-52) - 1984 Inductee (Deceased)
1951 Football Team - 1991 Inductee
Wes Caine, Wrestling (1966-69) - 1994 Inductee
Richard Calkins, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Tammy Campbell, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Clarence "Boots" Cannon, Football, Basketball, Baseball (1916-21) - 1988 Inductee (Deceased)
David Casey, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Bobbie Cesarek, 1990-91 Women's Gymnastics Team (Head Coach) - 2013 Inductee
Gary Chapman, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Clare Choo, Badminton (1981-82) - 1990 Inductee
1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Ron Christian, 1963 Football Team - 1986 Inductee
John Clark, 1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Larry Clark, Football (1969-72) - 2002 Inductee
Randy Clark, Football (1976-79) - 1987 Inductee
Joel Cochran, Track (1965-68) - 1997 Inductee
Kevin Collins, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Wes Concidine, Football, Basketball, Baseball (1925-28) - 1985 Inductee (Deceased)
Cindy Conner, Women's Basketball (1990-93) - 2011 Inductee
Roy Conrad, Wrestling (1957-61) - 1983 Inductee
Rick Considine, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Susie Conway, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Kim Cook, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Elzie Cooper, Football, Basketball, Baseball (1933-36) - 1983 Inductee (Deceased)
1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Laura Cooper, Field Hockey, Volleyball, Basketball, Softball (1964-68) - 1993 Inductee
Mick Coyne, Men’s Swimming, (1998-2001) - 2013 Inductee
Rosemarie Creamean, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Kim Crotinger, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
David Cudden, 1963 Football Team - 1986 Inductee


D
Adam Dach, Football (1987-91) - 2005 Inductee
Tom Dahlfors, 1963 Football Team (Manager) - 1986 Inductee
Lindle Dailey, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
T.C. Dantzler, Wrestling (1989-93), Football (1991) - 2004 Inductee
Chet Davis, Football, Basketball, Track (1935-39) - 1987 Inductee (Deceased)
Darlene Davis, Gymnastics (1982-86) - 1991 Inductee
Rodney Davis, Basketball (1984-88) - 2007 Inductee
Paul Dawkins, Basketball (1975-79) - 1991 Inductee
Jack Dean, Football (1961-64) - 1985 Inductee
1963 Football Team - 1986 Inductee
Char DeFrancesco, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Paul DeLoca, 1981-82 Badminton Team (Head Coach) - 1987 Inductee
Patty Delp, Basketball, Volleyball (1978-80) - 1986 Charter Inductee/Women
Mary Dempsey, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Chris Devine, 1990-91 Women's Gymnastics Team (Trainer) - 2013 Inductee
Greg Dick, Golf (1977-80) - 1995 Inductee
Ryan Diem, Football (1997-2000) - 2013 Inductee
Tim Dillon, Basketball (1980-84) - 1989 Inductee
Denise Doering, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Dana Doersam, 1990-91 Women's Gymnastics Team (Manager) - 2013 Inductee
Brendan Dolan, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Dawnita Doty, Gymnastics (1980-84) - 1989 Inductee
Denise Dove, 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee; 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Terry Draffkorn, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Bob Duffield, Football (1940-46) - 1987 Inductee (Deceased)
J. Hubert Dunn, Men's Gymnastics Coach (1962-72) - 1997 Inductee
Roger Dutton, Baseball, Basketball (1963-66) - 1996 Inductee
Chuck Dykstra, 1958 Men's Cross Country Team - 2001 Inductee


E
Al Eck, Football, Track (1958-60) - 1989 Inductee (Deceased)
Shari Edwards, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Chuck Ehrlich, Men's Gymnastics Coach (1973-90) - 2002 Inductee
1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Kevin Ekberg, Gymnastics (1981-84) - 2005 Inductee
Sandra Escobar, 1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee
George "Chick" Evans, Athletics Director (1929-68) - 1978 Charter Inductee (Deceased)
1933-34 Men's Basketball Team (Head Coach) - 1984 Inductee
1951 Football Team (Head Coach) - 1991 Inductee
George Evans, Jr., Basketball, Baseball (1958-63) - 1988 Inductee
Robert Evans, 1963 Football Team - 1986 Inductee


F
Pat Faletti, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
John Farney, Football, Track (1940-43) - 1986 Inductee (Deceased)
Dan Feely, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Ruth Fender, Softball, Basketball, Field Hockey, Volleyball, Golf (1962-66) - 1986 Charter Inductee/Women
Erika Fischer, Swimming (1962-64) - 1999 Inductee
Rocco Fiordelisi, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Don Flavin, Wrestling, Wrestling Coach (1946-50, 1968-86) - 1990 Inductee ( Deceased)
Howard Fletcher, Football Coach (1956-68) - 1983 Inductee (Deceased)
1963 Football Team (Head Coach) - 1986 Inductee
Lewis Flinn, Football, Basketball, Track (1956-59) - 1984 Inductee
Jeff Fort, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Don Fortunato, Football (1946-49) - 1988 Inductee (Deceased)
Lisa Foss, Women's Basketball (1986-91) - 1997 Inductee
1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Amy Foulke, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Bob Fowlie, Football, Baseball (1947-50) - 1987 Inductee
Wayne Franke, 1972 Baseball Team (Interim Coach) - 2008 Inductee
Bruce Frase, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Robert Frazer, 1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Jack Frost, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Lori Fuglestad, Field Hockey, Softball (1977-79) - 1998 Inductee
1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee


G
Julie Gainer, 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Charles "Wix" Garner, Basketball, Baseball, Football, Golf (1916-21) - 1978 Charter Inductee (Deceased)
Larry Gentry, Basketball, Baseball (1956-60) - 1984 Inductee
Danielle Gerenz, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Lisa Gilfoy, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Jeremy Goeden, Wrestling (1996-98) - 2008 Inductee
Mark Goodson, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Jeni Gorman, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Bill Graham, Football, Baseball (1951-55) - 1986 Inductee (Deceased)
1951 Football Team - 1991 Inductee
Jay Graziano, Baseball (1974-75) - 2010 Inductee
Mandy Gries, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Tim Griffin, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Breck Grigas, Gymnastics (1977-80) - 1999 Inductee
1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Cary Groth, Women's Tennis, Women's Basketball, Head Coach, Athletics Director (1974-78 and 1981-2004) - 2009 Inductee
Tim Gullikson, Tennis (1969-73) - 1984 Inductee (Deceased)
Tom Gullikson, Tennis (1969-73) - 1984 Inductee
Mary Gunvalson, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Ray Guzak, Wrestling (1958-61) - 1992 Inductee


H
John Haar, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Don Hackel, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Andy Halle, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Don Hamel, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
Andy Hannigan, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Lee Hansen, Baseball (1969-72) - 2011 Inductee, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Willie Hanson, Basketball, Baseball (1963-67) - 1985 Inductee
Billy Harris, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee (Deceased)
Basketball (1969-73) - 2001 Inductee
Dennis Harrison, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Beth Haste, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Cindy Hemstad, 1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee
Susan Henrichsen, Women’s Swimming (1979-83) - 2013 Inductee
Tammy Hinchee, Women's Basketball (1986-90) - 2008 Inductee
1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Dave Heide, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Bob Heimerdinger, Football (1948-52) - 1983 Inductee
1951 Football Team - 1991 Inductee
Karl Hein, Football, Wrestling, Track (1933-36) - 1986 Inductee
Bill Heinrich, 1983 Football Team (Manager) - 1995 Inductee
Harry Henigan, Football, Basketball, Baseball (1943-52) - 1986 Inductee (Deceased)
Michael Henigan, 1963 Football Team (Captain) - 1986 Inductee
Terry Henigan, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Ken Henry, Golf (1949-52, 1954-55) - 1978 Charter Inductee
Phil Herra, 1983 Football Team - 1995 Inductee
David Herstedt, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Lee Hicks, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Matt Hicks, Basketball (1974-77) - 1986 Inductee
Ron Hicks, 1951 Football Team - 1991 Inductee
David Hildebrandt, 1963 Football Team - 1986 Inductee
E. C. Hill, Women's Basketball (1991-94) - 2004 Inductee
Diane Hillard, Volleyball, Basketball, Track (1978-82) - 1993 Inductee
Tammy Hinchee, 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Steve Hirsch, 1983 Football Team (Captain) - 1995 Inductee
Randy Hlad, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Jean Hoch, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Cathy Holmes (Galloway), Women's Volleyball (1985-88) - 2009 Inductee
Jennie Hughes, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Floyd Hunsberger, Football, Track (1946-49) - 1984 Inductee
Tuck Huntzicker, Basketball, Baseball (1925-28) - 1983 Inductee (Deceased)
Heidi Hutchison, 1988 Softball Team - 2002 Inductee (Deceased)


I
Jerry Ippoliti, Coach, Administrator, and Conference Commissioner (1969-75, 1979-99) - 2007 Inductee
Cleveland Ivey, 1971-72 Men's Basketball Team (Captain) - 1987 Inductee


J
Bob Jackson, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Larry Jackson, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
Bryan Jacobs, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Len Jacobson, 1951 Football Team - 1991 Inductee (Deceased)
Ed Janoski, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Dan Jaques, Track & Cross Country (1969-73) - 2013 Inductee
Toimi Jarvi, Football, Basketball, Baseball (1938-42) - 1988 Inductee (Deceased)
Herb Jennings, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Joe Jepsen, 1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Nicole Jeray, Golf (1988-92) - 1998 Inductee
Dee Dee Jeske, 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Johnny B. Johnson, Wrestling (1970-74) - 1983 Inductee
Larry Johnson, Wrestling (1971-74) - 1993 Inductee
Les Johnson, 1933-34 Men's Basketball Team (Captain) - 1984 Inductee
LeShon Johnson, Football (1992-93) - 2003 Inductee
Robert Johnson, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Russell Johnson, 1933-34 Men's Basketball Team (Captain) - 1984 Inductee
Al Jones, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Tom Jorgensen, Men's Basketball Coach (1966-73) - 1998 Inductee (Deceased)
1971-72 Men's Basketball Team (Head Coach) - 1987 Inductee
Jill Justin, Softball (1985-89) - 1994 Inductee
1988 Softball Team - 2002 Inductee


K
Robert Kapheim, 1963 Football Team (Manager) - 1986 Inductee
Sue Kause, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Sue Kause, Softball (1984-88) - 2007 Inductee
Mark Kellar, Football (1971-73) - 1983 Inductee
Scott Kellar, Football (1982-85) - 1993 Inductee
1983 Football Team - 1995 Inductee
Tom Kennedy, Gymnastics (1979-83) - 1991 Inductee
Robert Kerby, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Jerry Kerner, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Randy Kersten, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Doug Kieso, Gymnastics (1980-84) - 1989 Inductee
Joel Kinkade, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Chuck Kittleson, Golf (1954-58) - 1993 Inductee
Dick Kloepfer, 1958 Men's Cross-Country Team - 2001 Inductee
Gary Knabe, 1958 Men's Cross-Country Team - 2001 Inductee
Mike Korcek, Sports Information (1969-70, 1973-84), Sports Information Director (1984-Present) - 2003 Inductee
Nikki Kozak, Volleyball (1990-93) - 2011 Inductee, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Ollie Krahenbuhl, Football, Basketball, Baseball, (1937-41) - 1985 Inductee (Deceased)
Al Kranz, Athletics Trainer (1946-51, 1963, 1966-74) - 1989 Inductee
Sheryl Kurowski, 1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee


L
Lynn Lacy, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
John Lalonde, Football (1968-71) - 1988 Inductee
Jim Lamb, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Jenelle Lantagne, 1993 Volleyball Team (Assistant Coach) - 2011 Inductee
Tego Larsen, Football (1936-39) - 1983 Inductee (Deceased)
Gary Lathrum, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Joe Law, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Jeff Lawler, 1976 Men's Golf Team - 1997 Inductee
Maria Leake, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Lori Lebo, 1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee
Herman Lee, 1989-90 Women's Basketball Team (Manager) - 2005 Inductee
Tom Leonard, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Frank Lewandoski, Football (1976-79) - 1992 Inductee
Dayna Lia, 1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee
Jim Lidwin, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Denise Lipnisky, 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Terry Lorenz, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Dave Love, 1976 Men's Golf Team - 1997 Inductee
Wes Luedeking, Football, Basketball, Track, Baseball (1953-57) - 2009 Inductee
Gayle Luehr, Field Hockey, Basketball (1973-77) - 1987 Inductee
T.J. Lux, Men's Basketball (1995-2000) - 2010 Inductee


M
Neal MacDonald, Wrestling, Football (1963-65) - 2000 Inductee
Lori MaKarrall, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Bill Mallory, 1983 Football Team (Head Coach) - 1995 Inductee
Football Coach (1980-83) - 1999 Inductee
Kirk Mango, Gymnastics (1975-79) - 2000 Inductee
1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Pete Mannos, Soccer (1972-75) - 1985 Inductee
Donna Martin, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee; 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Dave Mason, 1972 Baseball Team (Head Coach) - 2008 Inductee
Steve Mash, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Pat McAvoy, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Lynn McCann, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Justin McCareins, Football (1997-2000) - 2011 Inductee
John McDougal, Men's Basketball Coach (1976-86) - 1995 Inductee
Dan McDowell, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
Tom McKiernan, 1971-72 Men's Basketball Team (Captain) - 1987 Inductee
Pat McKillen, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Jim McKinzie, Football, Basketball, Baseball (1950-53) - 1992 Inductee
1951 Football Team - 1991 Inductee
Ralph McKinzie, Basketball, Baseball, Coach / Trainer (1940-63) - 1978 Charter Inductee (Deceased)
John McNamara, Football (1927-31) - 1984 Inductee (Deceased)
Toby Meeks, 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Gil Memmen, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Bruce Meredith, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Jack Merlet, Baseball (1963-66) - 1986 Inductee
Bob Mestek, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Angela Meyer, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Laurie Miller, Softball (1982-85) - 2006 Inductee
Rupert Miller, 1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Allan Minnegan, 1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Bill Minnihan, Football (1946-50) - 1988 Inductee  (Deceased)
Ricky Mitchell, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Jim Modglin, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Dan Mojica, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Tracy Mondek, 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Brian Moore, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Laura Moore, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Tim Moore, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Barb Morrison, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Pam Morse, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Anne Mucci, Women's Soccer (1995-98) - 2008 Inductee
Jim Mukite, 1983 Football Team (Captain) - 1995 Inductee
Dave Mulderink, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Vincent Musso, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Jack Mustapha, Football, Basketball (1929-34) - 1986 Inductee (Deceased)
1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee


N
Bud Nangle, Sports Information Director (1947-49, 1967-84) - 1991 Inductee (Deceased)
Duane Nelson, 1951 Football Team - 1991 Inductee
John Niemeyer, 1971-72 Men's Basketball Team (Manager) - 1987 Inductee
Reino Nori, Basketball, Baseball, Football, Track, Wrestling (1932-36) - 1978 Charter Inductee (Deceased)
1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Joe Novak, Football, (1980-1983, 1996-2007) - 2013 Inductee
Gordon Nuber, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
Basketball (1969-73) - 2002 Inductee


O
John O'Brien, 1951 Football Team (Manager) - 1991 Inductee
Rastee Oce, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Tim Olsen, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
John Olson, Basketball (1953-57) - 1995 Inductee
Steve O'Malley, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Tom O'Neill, NBA/NCAA Men's Basketball Official (1977-Present), Baseball (1966-68) - 2010 Inductee
Jon Orech, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Harry Orkowski, 1990-91 Women's Gymnastics Team (Assistant Coach) - 2013 Inductee
Ray Ott, 1958 Men's Cross-Country Team - 2001 Inductee
Carol Owens, Basketball (1985-90) - 1995 Inductee
1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Robert Owens, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Walter Owens, Coach, Instructor and Mentor (1970-2007) - 2013 Inductee


P
John "Red" Pace, Basketball, Football, Baseball (1929-33) - 1978 Charter Inductee (Deceased)
Jean Pankonin, Badminton, Basketball, Volleyball, Softball, Field Hockey, Tennis (1957-61) - 1986 Charter Inductee/Women
Maura Pannier, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Colette Pappas, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Curt Pardridge, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Bob Patterson, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee (Deceased)
Pam Peard, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Todd Peat, Football (1983-86) - 1996 Inductee
1983 Football Team - 1995 Inductee
Nickie Pedicini, 1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee
William Pelkey, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Cy Perkins, Track (1941-47) - 1985 Inductee
Walt Perrin, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
Lawrence Pesetski, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Matt Pesut, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Fritz Peterson, Baseball (1959-63) - 1987 Inductee
John Peterson, Track, Cross-Country (1964-67) - 1983 Inductee
Laura Peterson, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Dave Petzke, Football (1977-79) - 1987 Inductee
Jack Pheanis, Football, Golf Coach (1950-53, 1957-Present) - 1988 Inductee
1951 Football Team - 1991 Inductee
1976 Men's Golf Team (Head Coach) - 1997 Inductee
Steve Phillips, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Kitty Pierfelice, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Nancy Pigoni, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Joe Plaskas, Football (1956-59), Baseball (1957, 1959-61) - 2005 Inductee
Colleen Preston (Penny), Field Hockey (1984-88) - 2001 Inductee
Bob Price, Football, Basketball, Baseball (1937-41) - 1986 Inductee (Deceased)


Q
Steve Quinlan, 1983 Football Team - 1995 Inductee


R
Ralph Radtke, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Becky Ramsey, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Allen Rayhorn, Basketball (1978-82) - 1990 Inductee
Rick Reubin, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Jeanne Richeal, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Darryl Richardson, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Roland Ritzman, 1933-34 Men's Basketball Team (Captain) - 1984 Inductee
Stacey Robinson, Football (1988-90) - 2001 Inductee
Janet Rodawold, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Art Rogers, 1983 Football Team (Manager) - 1995 Inductee
Hugh Rohrschneider, Football, Basketball (1960-64) - 1985 Inductee (Deceased)
1963 Football Team - 1986 Inductee
Dana Romans, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Judy Ronaldson, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Allen Ross, Football (1977-80) - 1994 Inductee
Eric Roy, Soccer (1967-69) - 1999 Inductee
The Roy Family (Willy Roy Sr., Willy Roy Jr., Karsten Roy, Markus Roy), Men's Soccer (1987-2000) - 2011 Inductee


S
Gail Salley, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Jeff Sanders, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Larry Satchwell, Track and Field (1974-75) - 2008 Inductee
Alex Saudargas, Football, Wrestling (1935-38) - 1985 Inductee (Deceased)
Len Scaduto, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Kori Schauer, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Gary Schlinger, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Dick Schmidt, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Leo Schmidt, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Mel Schmidt, Wrestling, Football (1961-65) - 1998 Inductee
Beth Schrader, Softball (1985-89) - 1996 Inductee
Tom Schramm, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Jarod Schroeder, Swimming (1991-95) - 2006 Inductee
Rita Schultz, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Bob Schulze, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Morrey Scott, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
Vince Scott, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Football (1980-83) - 2002 Inductee
Jack Secord, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Julie Sexton, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
1988 Softball Team - 2002 Inductee
Neal Sher, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Sue Simon, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Reggie Sims, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Vernon Sims, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Leonard Skoglund, Baseball, Basketball, Football (1931-35) - 1983 Inductee (Deceased)
1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Ken Slimko, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Bruce Smith, 1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Jim Smith, Basketball (1967-69) - 1988 Inductee
John Smith, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Roger Smith, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Sam Smith, Football, Baseball (1938-41, 1946) - 1993 Inductee
John Snuckel, 1976 Men's Golf Team - 1997 Inductee
Shelby Snyder, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Sheldon Sobol, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Mick Soli, Golf (1972-76) - 1988 Inductee
1976 Men's Golf Team (Captain) - 1997 Inductee
Bob Soltis, Football, Baseball (1957-61) - 1987 Inductee
Greg Spicher, 1983 Football Team - 1995 Inductee
John Spilis, Football (1966-68) - 1984 Inductee
Mike Spinello, Golf (1957-60) - 1986 Inductee
Darren Stahulak, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Jake Stap, Baseball, Basketball (1949-52) - 1998 Inductee
Roger Stark, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Lisa Starosta, Basketball (1980-81, 1982-85) - 1990 Inductee
Gary Stearns, Football (1960-63) - 1991 Inductee; 1963 Football Team - 1986 Inductee (Deceased)
Dave Stern, 1958 Men's Cross-Country Team - 2001 Inductee
Becky Stewart, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Mike Stolz, 1976 Men's Golf team - 1997 Inductee
Gary Strawbridge, 1958 Men's Cross-Country Team - 2001 Inductee
John Strever, 1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Leland Strombom, Football, Basketball, Baseball (1927-30) - 1983 Inductee (Deceased)
Francis Stroup, Huskie Fight Song (1961), Men's Swimming Coach (1960-68) - 1998 Inductee
Walt Struckman, 1951 Football Team - 1991 Inductee
Jim Suttie, Golf (1966-70) - 2001 Inductee
Mark Swaya, 1993 Volleyball Team (Assistant Coach) - 2011 Inductee


T
Bob Taylor, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Darryl Taylor, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Mike Terna, Football (1977-80) - 2007 Inductee
Bill Terwilliger, Track, Basketball (1939-41) - 1983 Inductee
Mary Terwilliger, Track (1931-33, 1934-36) - 1996 Inductee (Deceased)
Bill Tessendorf, Athletic Training (1967-71) - 2000 Inductee
Dale Tessler, Wrestling (1956-60) - 1985 Inductee
Jeff Tharp, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Vicki Thimgan, 1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee
Donnell Thomas, Basketball (1987-91) - 2003 Inductee
Hollis Thomas, Football (1992-95) - 2006 Inductee
Mark Tiffany, Wrestling (1974-77) - 2001 Inductee
Mark Titre, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Beth Tomasello, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Dick Townsend, 1958 Men's Cross-Country Team - 2001 Inductee
Jim Tudor, 1983 Football Team (Manager) - 1995 Inductee
Larry Turner, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
George Tyms, Track and Field (1968-72) - 2000 Inductee
Tim Tyrrell, Football (1982-84) - 1992 Inductee
1983 Football Team - 1995 Inductee

 

U
Martha Unger, Women's Gymnastics (1987-91) - 2010 Inductee; 1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee


V
Jennifer Van Alstyne, Swimming (1980-84) - 1989 Inductee
Niki VanHooreweghe, Softball (1992-95) - 2005 Inductee
Todd Van Keppel, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Wanda Van Pelt, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Amy Vander Meer, 1993 Volleyball Team - 2011 Inductee
Clarence Vaughn, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Amy Veld, 1988 Softball Team - 2002 Inductee
Arny Vesely, 1963 Football Team - 1986 Inductee (Deceased)
Laurie Vitallo, 1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee
Burt Von Hoff, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Dave Vrany
, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee


W
Gary Wagner, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
Pete Waite, 1993 Volleyball Team (Head Coach) - 2011 Inductee
Tom Walz, 1963 Football Team - 1986 Inductee
Ed Ware, Basketball (1948-51) - 1999 Inductee
Scott Webster, 1976 Men's Golf Team - 1997 Inductee
Don Wegrzyn, Golf (1956-60) - 1990 Inductee
Kris Weis, 1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
Janet Wentworth, Badminton (1979-82) - 1988 Inductee
1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Benny Westlake, Basketball (1931-35) - 1978 Charter Inductee
1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
Lori Wetzel, Golf (1982-85, 1986-87) - 1992 Inductee
Brian Wheatland, 1958 Men's Cross-Country Team - 2001 Inductee
Angie White, 1989-90 Women's Basketball Team (Manager) - 2005 Inductee
Donald Whiteside, Basketball (1987-91) - 2003 Inductee
Rob Wicinski, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Lou Wicks, 1983 Football Team - 1995 Inductee
Ernie Wickstrom, Football (1949-50) - 2004 Inductee
Carole Wiertz, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Terry Wight, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Dick Williams, Football, Basketball, Baseball, Track (1944, 1947-49) - 1983 Inductee
Floyd Williams, 1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
Holly Williams, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Brian Witek, 1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
Tom Wittum
, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee Football, Baseball (1968-72) - 1987 Inductee (Deceased)
Kathy Wolfe, 1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
Bobby Wood, Basketball (1945-49) - 1990 Inductee
Charles Wood, 1963 Football Team - 1986 Inductee
John Wrenn, Assistant Football Coach (1960-68, 1974), Head Wrestling Coach (1960-62), and Head Men's Tennis Coach (1970-73, 1974-76) - 2004 Inductee
Barb Wright, 1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
Larry Wyllie, Baseball, Basketball (1957-59) - 1994 Inductee


Y
Jim Yagen, 1972 Baseball Team - 2008 Inductee
John Young, Football, Basketball, Baseball, Track (1935-38) - 1985 Inductee (Deceased)


Z
Allan Zelechowski, Soccer (1968-70) - 2002 Inductee
Jerry Zielinski, Basketball (1968-72) - 1986 Inductee
1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
Doreen Zierer, Basketball (1979-82) - 1988 Inductee


TEAMS INDUCTED INTO NIU HALL OF FAME:

1933-34 Men's Basketball Team - 1984 Inductee
1950 Baseball Team - 2007 Inductee
1951 Football Team - 1991 Inductee
1951 Baseball Team - 2007 Inductee
1958 Men's Cross-Country Team - 2001 Inductee
1963 Football Team - 1986 Inductee
1971-72 Men's Basketball Team - 1987 Inductee
1972 Baseball Team - 2008 Inductee
1976 Men's Golf Team - 1997 Inductee
1978 Field Hockey Team - 1992 Inductee
1978-79 Men's Gymnastics Team - 2010 Inductee
1981-82 Badminton Team - 1987 Inductee
1981-82 Men's Basketball Team - 2009 Inductee
1983 Football Team - 1995 Inductee
1988 Softball Team - 2002 Inductee
1989-90 Women's Basketball Team - 2005 Inductee
1990-91 Women's Gymnastics Team - 2013 Inductee

 

Frazier Corner Promotions Follow The Huskies Fan Guide Recruits Shop