Recap |  UTEP Invitational Photo Gallery 

Licensed to South Plains Area Track Officials, Inc. - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/12/2014 07:31 PM
                         UTEP Invitational - 4/12/2014                         
                            Kidd Field, El Paso, TX                            
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Francis, Kim                 Louisiana Te           11.72      11.84   1.3  1 
  2 Bogatz, Samantha             Grand Canyon           11.50      11.87   1.3  1 
  3 Craddock, Charla             Louisiana Te           11.62      11.88   1.3  1 
  4 Walker, Brittany             Louisiana Te           11.69      11.89   1.3  1 
  5 Perkins, Alishia             New Mexico S           11.75      11.92   1.3  1 
  6 Banegas, Jenna               New Mexico S           11.76      12.00  -0.7  2 
  7 James, Laquanda              Louisiana Te           11.83      12.01  -0.7  2 
  7 Bigby, Latesha               Northern Ill           11.70      12.01   1.3  1 
  9 Landry, Mona                 North Texas            11.79      12.03  -0.7  2 
 10 Wade, Victoria               Louisiana Te           11.70      12.09   1.3  1 
 11 Williams, Sharrona           New Mexico J           11.82      12.10  -0.7  2 
 12 Lowe, Chianne                North Texas            11.95      12.12  -0.2  3 
 13 Edwards, Mayah               New Mexico J           12.06      12.19  -0.2  3 
 14 Peer, Tahtyana               Northern Ill           11.81      12.22  -0.7  2 
 14 Weir, Katrina                New Mexico J           11.93      12.22  -0.7  2 
 14 Patterson, Paige             New Mexico S           12.00      12.22  -0.2  3 
 17 Hardin, Arien                UTEP                   12.30      12.32  -0.2  3 
 18 Isom, Alexandria             Northern Ill           11.99      12.37  -0.2  3 
 19 Kerekes, Greta               UTEP                   11.91      12.42  -0.7  2 
 20 McDavid, Aeisha              UTEP                   12.30      12.50  -0.2  3 
 21 Babcock, Jade                UTEP                   12.10      12.60  -0.2  3 
 22 Casteneda, Mariana           Univ. Juarez           12.35      12.65   1.0  4 
 23 Morrison, Cherish            New Mexico S           12.50      12.77   1.0  4 
 24 Shieh, Emily                 Grand Canyon           12.55      12.86   1.0  4 
 25 Cuddeford, Ally              Grand Canyon           12.68      13.59   1.0  4 
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Uwakwe, Florence             UTEP                   24.09      23.56  -1.1  1 
  2 Jackson, Janice              UTEP                   24.09      23.76  -1.1  1 
  3 El-Amin, Nadiyah             North Texas            24.27      24.31  -3.2  2 
  4 Banegas, Jenna               New Mexico S           24.39      24.43  -3.2  2 
  5 Cromartie, Brianna           New Mexico S           24.50      24.44  -3.2  2 
  6 Bogatz, Samantha             Grand Canyon           23.89      24.48  -1.1  1 
  7 Henry, Ashley                North Texas            24.21      24.57  -3.2  2 
  8 Blount, Aminah               Louisiana Te           23.91      24.60  -1.1  1 
  9 Patterson, Paige             New Mexico S           24.52      24.64  -2.5  3 
 10 Savoie, Kayla                North Texas            25.16      24.97  -2.5  3 
 11 Wade, Victoria               Louisiana Te           24.08      25.00  -1.1  1 
 12 Peer, Tahtyana               Northern Ill           24.77      25.02  -2.5  3 
 13 Perkins, Alishia             New Mexico S           24.17      25.04  -1.1  1 
 14 Williams, Rhenique           North Texas            24.80      25.11  -2.5  3 
 15 Adams, Mia                   Louisiana Te           24.42      25.12  -3.2  2 
 16 Isom, Alexandria             Northern Ill           25.50      25.43  -0.2  4 
 17 Corona, Frida                Univ. Juarez           25.47      25.62  -0.2  4 
 18 Hardin, Arien                UTEP                   25.53      25.75  -0.2  4 
 19 Lowe, Chianne                North Texas            25.19      26.17  -2.5  3 
 20 Babcock, Jade                UTEP                   25.21      26.26  -0.2  4 
 21 Casteneda, Mariana           Univ. Juarez           25.85      26.47  -0.2  4 
 22 Miller, Erica                Northern Ill           26.86      28.06  -0.2  4 
 -- Sharper, Samantha            Unattached             25.08     X26.74  -2.5  3 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mckenzie, Moya               Grand Canyon           52.99      53.86   1 
  2 Abinuwa, Endurance           NGR                    52.89      55.06   1 
  3 Aldredge, LaSasha            Unattached                        55.11   1 
  4 Kromah, Mariam               New Mexico J           54.98      55.14   1 
  5 Bailey, Aldresha             Louisiana Te           54.73      55.19   1 
  6 Cromartie, Brianna           New Mexico S           55.88      55.45   2 
  7 El-Amin, Nadiyah             North Texas            55.85      55.82   2 
  8 Scott, Annastasia            New Mexico J           55.40      55.92   2 
  9 Stiverne, Aiyanna            UTEP                   53.55      56.54   1 
 10 Henry, Ashley                North Texas                       56.56   3 
 11 Williams, Rhenique           North Texas            59.37      56.81   3 
 12 de la Cruz, Estefania        MEX                    55.29      57.10   1 
 13 Every, Diamond               Louisiana Te           56.91      57.32   2 
 14 Miles, Christine             Grand Canyon           56.98      57.88   2 
 15 Divin, Cassie                Louisiana Te           56.92      57.98   2 
 16 Miller, Erica                Northern Ill           59.58    1:03.28   3 
 17 Rand, Shadorian              New Mexico J         1:04.00    1:10.75   3 
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dessein, Shanika             New Mexico J         2:10.12    2:16.81   1 
  2 de la Cruz, Estefania        MEX                  2:10.24    2:16.85   1 
  3 Brooks, Latrice              New Mexico S         2:16.41    2:17.35   1 
  4 Prevot, Shaniece             New Mexico S         2:18.97    2:20.78   1 
  5 Kittrell, Kylee              North Texas          2:18.12    2:22.11   1 
  6 Hall, Ashley                 New Mexico S         2:18.84    2:22.56   1 
  7 Nagunst, Kayla               New Mexico S         2:24.93    2:24.47   2 
  8 Thompson, Samantha           New Mexico S         2:24.73    2:26.40   1 
  9 Englehart, Leah              New Mexico S         2:29.00    2:29.38   2 
 10 Alvarez, Veronica            UTEP                 2:28.00    2:36.78   2 
 11 Schoeny, Rebecca             New Mexico S         2:33.00    2:39.10   2 
 12 McGarity, Mally              Grand Canyon         2:35.00    2:40.51   2 
 13 Deserae, Grant               New Mexico J                    2:44.96   2 
 14 Tooze, Maylea                Grand Canyon         2:40.23    2:45.93   2 
 15 Mata, Lizbeth                New Mexico S         2:56.06    2:55.07   2 
 -- Daniels, Patrice             Unattached           2:20.00   X2:23.93   1 
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawk, Diana                  New Mexico S         4:34.67    4:40.63  
  2 McNally, Megan               New Mexico S         4:45.00    4:56.22  
  3 Bojorquez, Sarabel           New Mexico S         4:45.00    5:01.35  
  4 Delgado, Laura               UTEP                 4:52.53    5:03.13  
  5 Sanchez, Gael                New Mexico S         5:00.22    5:06.33  
  6 Walker, Sandra               UTEP                 4:59.87    5:07.40  
  7 Strong, Katie                New Mexico S         5:05.53    5:08.31  
  8 Barela, Christy              New Mexico S         4:56.78    5:08.37  
  9 Pederson, Carly              Northern Ill         4:50.00    5:09.07  
 10 McAuley, Claire              Northern Ill         4:48.05    5:11.17  
 11 Murray, Purity               New Mexico J         5:02.11    5:11.80  
 12 Porter, Carly                New Mexico S         4:44.00    5:18.13  
 13 Shoemaker, Rachel            Northern Ill                    5:18.49  
 14 Perkins, Taylor              Northern Ill         4:55.00    5:23.34  
 15 Trujillo, Victoria           New Mexico S         5:06.59    5:27.13  
 16 Guerrero, Isidra             New Mexico J                    5:38.37  
 17 Gomez, Natalie               New Mexico S         5:28.81    5:50.80  
 
Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Jackson, Janice              UTEP                   12.99      13.12   1.3  1 
  2 Francis, Kim                 Louisiana Te           12.95      13.27   1.3  1 
  3 Carey, Marlesia              Louisiana Te           13.68      13.77   1.3  1 
  4 Kerekes, Greta               UTEP                   13.75      14.05   1.3  1 
  5 Bigby, Latesha               Northern Ill           13.80      14.06   1.3  1 
  6 Love, Bria                   UTEP                   13.98      14.14   1.3  1 
  7 McDavid, Aeisha              UTEP                   14.02      14.36   1.8  2 
  8 Rush, Markita                New Mexico J           14.54      14.43   1.8  2 
  9 Savoie, Kayla                North Texas            14.20      14.51   1.8  2 
 10 Shieh, Emily                 Grand Canyon           14.65      14.68   1.8  2 
 11 Coleman, Savannah            New Mexico S           14.83      14.89   1.8  2 
 12 Tillmon, Logan               Northern Ill           14.50      15.10   1.8  2 
 13 Tassielli, Sydney            Grand Canyon           14.99      15.25   0.5  3 
 14 Cuddeford, Ally              Grand Canyon           15.35      15.48   0.5  3 
 15 McGarity, Mally              Grand Canyon           15.45      15.49   0.5  3 
 16 McBrown, Azia                New Mexico J           15.40      16.06   0.5  3 
 17 Tooze, Maylea                Grand Canyon           15.75      16.40   0.5  3 
 18 Dwyer, Michaela              Northern Ill           16.50      16.78   0.5  3 
 19 Rand, Shadorian              New Mexico J           16.46      17.35   0.5  3 
 20 Daniels, Patrice             Unattached             15.51      18.31   0.5  3 
 -- McGhee, Brianna              UTEP                   13.33         FS   1.3  1 
 
Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Henderson, Taneka            Louisiana Te         1:00.58    1:01.36   1 
  2 James, Anna-Kay              UTEP                 1:02.50    1:01.69   1 
  3 Bigby, Latesha               Northern Ill         1:01.17    1:02.45   1 
  4 Sims, Amanda                 Grand Canyon         1:01.43    1:03.78   1 
  5 Nelson, Camille              New Mexico J         1:04.52    1:04.13   2 
  6 Rush, Markita                New Mexico J         1:04.23    1:04.60   2 
  7 Coleman, Savannah            New Mexico S         1:04.00    1:06.80   1 
  8 Mercer, Dionna               Grand Canyon         1:05.70    1:08.86   2 
  9 Jasso, Alma                  Univ. Juarez         1:06.74    1:09.29   2 
 10 Mitchell, Lydia              Northern Ill         1:13.06    1:12.64   2 
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Utep  'A'                                           45.02      44.73  
     1) McGhee, Brianna                 2) Jackson, Janice                
     3) Stiverne, Aiyanna               4) Uwakwe, Florence               
  2 Louisiana Tech  'A'                                 44.99      45.17  
     1) Francis, Kim                    2) Blount, Aminah                 
     3) Walker, Brittany                4) Craddock, Charla               
  3 New Mexico JC  'A'                                  45.80      45.34  
     1) Weir, Katrina                   2) Mapps, Marquetta               
     3) Scott, Annastasia               4) Williams, Sharrona             
  4 New Mexico St.  'A'                                 46.05      45.40  
     1) Perkins, Alishia                2) Banegas, Jenna                 
     3) Patterson, Paige                4) Cromartie, Brianna             
  5 North Texas  'A'                                    45.30      45.57  
     1) Savoie, Kayla                   2) Williams, Rhenique             
     3) El-Amin, Nadiyah                4) Landry, Mona                   
  6 Grand Canyon  'A'                                   44.82      45.95  
     1) Dowty, Jennifer                 2) Bogatz, Samantha               
     3) Godfrey, Kevina                 4) Hodges, Shavine                
  7 Northern Illinois  'A'                                         48.32  
     1) Isom, Alexandria                2) Tillmon, Logan                 
     3) Peer, Tahtyana                  4) Bigby, Latesha                 
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Louisiana Tech  'A'                               3:37.46    3:42.11  
     1) Craddock, Charla                2) Henderson, Taneka              
     3) Blount, Aminah                  4) Bailey, Aldresha               
  2 Utep  'A'                                         3:35.90    3:44.13  
     1) Stiverne, Aiyanna               2) James, Anna-Kay                
     3) Pearson, Jallycia               4) Uwakwe, Florence               
  3 Louisiana Tech  'B'                               3:43.56    3:50.04  
     1) James, Laquanda                 2) Divin, Cassie                  
     3) Adams, Mia                      4) Every, Diamond                 
  4 New Mexico St.  'A'                               3:53.28    3:51.19  
     1) Patterson, Paige                2) Cromartie, Brianna             
     3) Coleman, Savannah               4) Brooks, Latrice                
  5 New Mexico St.  'B'                               4:00.00    4:11.30  
     1) Thompson, Samantha              2) Nagunst, Kayla                 
     3) Prevot, Shaniece                4) Hall, Ashley                   
  6 Northern Illinois  'A'                                       4:23.82  
     1) Tillmon, Logan                  2) Dwyer, Michaela                
     3) Miller, Erica                   4) Mitchell, Lydia                
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lautric, Chloe               Louisiana Te           1.81m      1.73m  
     1.64 1.69 1.73 1.77 
        O    O   XO  XXX 
  2 Peters, Ellisha              North Texas            1.76m      1.69m  
     1.59 1.64 1.69 1.73 
        O    O    O  XXX 
  3 Dwyer, Michaela              Northern Ill           1.60m      1.64m  
     1.49 1.54 1.59 1.64 1.69 
        O    O    O    O  XXX 
  4 Barsey, Rahelys              UTEP                   1.65m     J1.64m  
     1.54 1.59 1.64 1.69 
       XO    O    O  XXX 
  5 Pearson, Jallycia            UTEP                   1.66m     J1.64m  
     1.54 1.59 1.64 1.69 
        O   XO    O  XXX 
  5 Lee, Pamela                  Louisiana Te           1.75m     J1.64m  
     1.59 1.64 1.69 
       XO    O  XXX 
  7 Yates, Jessica               Grand Canyon           1.65m     J1.64m  
     1.54 1.59 1.64 1.69 
        O  XXO    O  XXX 
  8 Tillmon, Logan               Northern Ill           1.55m      1.49m  
     1.49 1.54 
        O  XXX 
 -- Sato, Nina                   Unattached                       X1.69m  
     1.54 1.59 1.64 1.69 1.73 
       XO    O    O   XO  XXX 
 -- Horton, Jeane                Unattached                       X1.69m  
     1.54 1.59 1.64 1.69 1.73 
       XO    O   XO    O  XXX 
 
Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Mckenzie            Rice                   4.10m      4.10m  
     3.90 4.00 4.10 4.21 
       XO   XO   XO  XXX 
  2 Rolph, Jennifer              Grand Canyon           3.90m      4.00m  
     3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 
        O    O   XO   XO  XXO  XXX 
  3 Hop, Amy                     Grand Canyon           3.98m      3.90m  
     3.70 3.80 3.90 4.00 
       XO   XO    O  XXX 
  4 Graham, Lauren               Grand Canyon           4.01m      3.80m  
     3.80 3.90 
        O  XXX 
  5 Black, Taylor                New Mexico S           3.61m      3.60m  
     3.30 3.45 3.60 3.70 
        O    O    O  XXX 
  6 Villar, Ceci                 MEX                    3.96m     J3.60m  
     3.60 3.70 
       XO  XXX 
  7 Korn, Sarah                  North Texas            3.48m      3.45m  
     3.15 3.30 3.45 3.60 
        O    O    O  XXX 
  8 Privett, Ashley              Grand Canyon           3.60m     J3.45m  
     3.15 3.30 3.45 3.60 
        O   XO    O  XXX 
  9 McNEW, Jessica               North Texas            3.30m     J3.45m  
     3.15 3.30 3.45 3.60 
       XO    O   XO  XXX 
 10 Wright, Lindsey              Grand Canyon           3.75m     J3.45m  
     3.15 3.30 3.45 3.60 
        O  XXO  XXO  XXX 
 11 Gonzales, Marissa            New Mexico S           3.35m      3.15m  
     3.15 3.30 
       XO  XXX 
 12 Eldridge, Dustee             New Mexico S           3.20m      3.00m  
     2.85 3.00 3.15 
        O    O  XXX 
 -- Rodrigues, Gabriela          New Mexico S           2.90m         NH  
     2.85 
      XXX 
 -- Northcutt, Madison           North Texas            3.59m         NH  
     3.15 
      XXX 
 -- Schauerhamer, Kat            Unattached             4.22m     X3.90m  
     3.70 3.80 3.90 4.00 
        O  XXO  XXO  XXX 
 -- Machen, Elise                Unattached             4.11m     X3.80m  
     3.70 3.80 3.90 
        O    O  XXX 
 -- Raub, Theresa                Unattached             4.15m     X3.70m  
     3.70 3.80 
      XXO  XXX 
 
Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Landry, Mona                 North Texas            6.04m      5.83m   0.6 
     5.83m(0.6) 5.67m(2.1) FOUL      5.39m(2.1) 5.76m(2.4) 5.64m(2.1)
  2 Zenon, Danielle              Louisiana Te           6.05m      5.82m   0.1 
     5.77m(1.9) 5.41m(-1.5) 5.63m(-1.1) FOUL(-1.3) 5.80m(1.7) 5.82m(0.1)
  3 Lopez, Elizabeth             Univ. Juarez           5.95m      5.78m  -0.6 
     5.64m(2.8) 5.52m(0.1) FOUL(+0.0) 5.47m(1.7) FOUL(2.7) 5.78m(-0.6)
  4 Lopez, Monica                UTEP                   5.39m      5.67m   NWI 
     5.55m(4.6) 5.22m(2.0) FOUL(2.4) FOUL(3.4) FOUL(2.5) 5.67m(NWI)
  5 Olstead, Andrea              Grand Canyon           5.42m      5.56m   1.1 
     5.56m(1.1) 5.19m(2.2) 5.05m(2.4) 5.07m(0.1) 5.31m(0.7) 5.21m(1.1)
  6 Montes, Laura                Univ. Juarez           5.50m      5.49m   2.5 
     5.49m(2.5) 5.12m(1.4) 5.16m(0.7) 4.95m(1.7) 5.19m(-0.2) 5.10m(6.5)
  7 Henix, Denisha               Louisiana Te           5.80m      5.48m   3.4 
     FOUL(3.4) 5.48m(3.4) 5.26m(0.2) 5.30m(0.7) 5.42m(0.2) FOUL(2.4)
  7 Yates, Jessica               Grand Canyon           5.55m      5.48m   2.4 
     5.48m(2.4) 5.22m(2.7) FOUL(-0.2) 4.85m(0.5) FOUL      FOUL     
  9 Adams, Mia                   Louisiana Te           5.89m      5.46m   2.3 
     5.45m(0.9) 5.31m(0.5) 5.46m(2.3) 5.23m(-0.1) FOUL(2.8) 5.43m(1.9)
 10 Finley, Icis                 North Texas            5.50m      5.45m   1.3 
     FOUL(1.8) 5.09m(+0.0) 5.45m(1.3)           
 11 Collins, Micayla             New Mexico J           5.65m      5.40m   0.9 
     FOUL(3.1) 5.40m(0.9) 5.27m(-0.1)           
 12 Watson, Laticia              Louisiana Te           5.67m      5.29m   1.9 
     5.26m(3.5) 5.00m(2.1) 5.29m(1.9)           
 13 Dwyer, Michaela              Northern Ill           5.27m      5.28m   3.2 
     FOUL(1.5) 5.28m(3.2) 5.15m(1.1)         
 14 Love, Bria                   UTEP                   5.42m      5.11m   2.4 
     FOUL(2.6) 4.52m(0.9) 5.11m(2.4)           
 15 Gallegos, Rachel             CHIH                   5.70m      5.04m   3.0 
     5.04m(3.0) 4.93m(-1.3) FOUL(-2.3)           
 16 Carey, Marlesia              Louisiana Te           6.01m      4.93m  -0.2 
     FOUL(2.5) FOUL(4.7) 4.93m(-0.2)           
 17 Schad, Alex                  Northern Ill           5.32m      4.84m   1.4 
     FOUL(2.5) 4.84m(1.4) FOUL(2.2)           
 18 Martin, Jazmine              North Texas            5.38m      4.78m   2.7 
     FOUL(1.2) 4.78m(2.7) FOUL(-0.8)           
 19 Krawczykowski, Colleen       Northern Ill           5.30m      4.40m  -1.2 
     FOUL(3.0) FOUL(1.6) 4.40m(-1.2)           
 -- Wright, Lindsey              Grand Canyon           5.09m       FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL              
 -- Cruz, Diana                  Univ. Juarez           5.75m       FOUL       
     FOUL(3.7) FOUL(3.4) FOUL(-1.5)           
 
Women Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Wilson, Nickevea             UTEP                  13.13m     13.07m   0.3 
     12.94m(3.0) 13.07m(0.3) FOUL(1.1) 12.49m(3.2) 12.57m(3.0) FOUL(5.3)
  2 Johnson, Jamelia             Louisiana Te          12.41m     12.34m   6.5 
     11.99m(0.3) 12.34m(6.5) 12.09m(2.8) 12.15m(0.2) 11.84m(-0.3) FOUL(4.5)
  3 Barsey, Rahelys              UTEP                  12.07m     12.33m   4.5 
     12.33m(4.5) 12.00m(-1.9) 11.91m(+0.0) FOUL(0.6) 12.03m(3.3) 11.93m(0.9)
  4 Collins, Micayla             New Mexico J          12.14m     11.81m  -0.9 
     11.34m(3.0) FOUL(-2.1) 11.28m(+0.0) 11.41m(-0.6) 11.81m(-0.9) FOUL(1.0)
  4 Lopez, Monica                UTEP                  12.19m     11.81m   2.4 
     FOUL(5.2) FOUL(2.6) 11.59m(4.7) 11.41m(+0.0) 11.81m(2.4) FOUL(2.0)
  6 Henix, Denisha               Louisiana Te          11.68m     11.59m   2.2 
     FOUL(3.0) 11.59m(2.2) 11.34m(4.2) 11.20m(3.6) 11.05m(0.4) FOUL     
  7 Watson, Laticia              Louisiana Te          12.04m     11.57m   1.8 
     11.57m(1.8) FOUL(1.7) 11.55m(-1.0) FOUL(+0.0) 10.99m(0.5) FOUL(4.3)
  8 Martin, Jazmine              North Texas           11.18m     11.22m   1.5 
     FOUL(4.9) FOUL(-1.8) 11.11m(2.3) 11.05m(-0.3) FOUL(-2.2) 11.22m(1.5)
 -- Yates, Jessica               Grand Canyon          12.11m       FOUL       
     FOUL(2.3) FOUL      FOUL                
 -- Cruz, Diana                  Univ. Juarez          12.20m       FOUL       
     FOUL(-1.2) FOUL(3.1) FOUL(1.7)           
 -- Olstead, Andrea              Grand Canyon          11.59m       FOUL       
     FOUL(-0.7) FOUL(+0.0) FOUL(1.8)           
 -- Davis, Jade                  New Mexico S           9.92m       FOUL       
     FOUL(5.9) FOUL(-0.7) FOUL                
 -- Zenon, Danielle              Louisiana Te          12.10m       FOUL       
     FOUL(1.3) FOUL(1.7) FOUL(-1.2)           
 -- Schad, Alex                  Northern Ill          10.53m       FOUL       
     FOUL(2.2) FOUL(-2.1) FOUL(4.0)           
 
Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McKNIGHT, Deja               North Texas           14.35m     13.88m  
      13.71m  12.91m  12.86m  12.75m  13.88m  FOUL
  2 Levy, Vanessa                Grand Canyon          13.66m     13.78m  
      FOUL  13.06m  13.24m  13.78m  FOUL  FOUL
  3 Clark, Victoria              North Texas           13.24m     13.46m  
      13.46m  13.21m  12.99m  13.07m  13.31m  12.97m
  4 Mosley, Nyomi                Grand Canyon          13.50m     12.68m  
      12.59m  FOUL  FOUL  FOUL  12.16m  12.68m
  5 Hall, Samantha               UTEP                  12.71m     12.40m  
      11.09m  12.06m  FOUL  11.98m  11.46m  12.40m
  6 Ecsedy, Alexandra            New Mexico S          12.00m     12.04m  
      10.54m  11.78m  11.39m  11.65m  12.04m  11.60m
  7 Ezenyilimba, Akuadasou       New Mexico S          12.22m     11.91m  
      11.23m  11.02m  11.91m  11.49m  11.14m  FOUL
  8 Pearson, Jallycia            UTEP                  11.86m     11.35m  
      10.46m  10.13m  10.77m  10.71m  10.86m  11.35m
 
Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamarainen, Sanna            FIN                   60.67m     56.16m  
      56.16m  FOUL  FOUL  55.78m  55.82m  FOUL
  2 Levy, Vanessa                Grand Canyon          50.13m     47.95m  
      43.48m  FOUL  FOUL  47.95m  45.15m  44.87m
  3 Gunn, Taylor                 UTEP                  52.48m     47.87m  
      46.86m  45.54m  FOUL  47.32m  47.87m  FOUL
  4 Hall, Samantha               UTEP                  48.88m     46.90m  
      43.64m  FOUL  45.83m  46.90m  43.07m  43.45m
  5 Nweke, Ngozi                 North Texas           43.05m     43.99m  
      42.18m  43.99m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Mosley, Nyomi                Grand Canyon          45.00m     42.89m  
      FOUL  40.61m  40.09m  37.22m  41.21m  42.89m
  7 Lee, Aisha                   UTEP                  45.53m     42.46m  
      42.46m  41.38m  42.02m  FOUL  41.90m  FOUL
  8 Ezenyilimba, Akuadasou       New Mexico S          40.98m     42.01m  
      34.24m  41.18m  FOUL  FOUL  42.01m  37.26m
  9 Gonzales, Fayon              UTEP                  40.30m     41.77m  
      38.92m  41.77m  40.84m  38.83m  39.82m  39.72m
 10 Clark, Victoria              North Texas           45.54m     40.11m  
      40.10m  40.11m  34.79m           
 11 Ecsedy, Alexandra            New Mexico S          38.98m     35.35m  
      FOUL  35.35m  FOUL           
 12 McKNIGHT, Deja               North Texas           42.63m     32.27m  
      FOUL  32.27m  FOUL           
 
Women Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gunn, Taylor                 UTEP                  48.56m     52.44m  
      45.08m  46.49m  50.35m  50.25m  48.81m  52.44m
  2 Levy, Vanessa                Grand Canyon          51.34m     49.69m  
      FOUL  46.01m  49.28m  49.69m  44.74m  FOUL
  3 Ezenyilimba, Akuadasou       New Mexico S          44.03m     48.36m  
      37.57m  45.84m  48.36m  46.08m  45.01m  FOUL
  4 McKNIGHT, Deja               North Texas           44.89m     47.04m  
      46.00m  47.04m  FOUL  45.11m  47.03m  45.20m
  5 Lee, Aisha                   UTEP                  44.61m     46.02m  
      45.90m  FOUL  FOUL  44.90m  46.02m  44.91m
  6 Clark, Victoria              North Texas           45.76m     45.72m  
      45.72m  FOUL  FOUL  45.48m  FOUL  45.51m
  7 Nweke, Ngozi                 North Texas           48.53m     42.94m  
      FOUL  FOUL  41.49m  FOUL  42.94m  FOUL
  8 Akomolafe, Adebola           UTEP                  43.74m     42.23m  
      FOUL  38.43m  38.96m  40.95m  40.29m  42.23m
  9 Ecsedy, Alexandra            New Mexico S          41.64m     37.24m  
      FOUL  35.79m  FOUL  FOUL  37.24m  FOUL
 -- Rose, Kandace                North Texas           41.18m         ND  
      ND  ND  ND  ND  ND  ND
 
Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gonzales, Fayon              UTEP                  39.73m     41.99m  
      35.69m  FOUL  38.42m  41.99m  FOUL  36.96m
  2 Gerber, Tiffany              New Mexico S          42.91m     41.37m  
      37.80m  40.19m  41.18m  41.37m  39.39m  39.82m
  3 Serrao, Nicolette            New Mexico S          41.31m     40.58m  
      36.89m  40.58m  40.17m  40.41m  37.79m  35.88m
  4 Lott, Camille                Louisiana Te          42.67m     39.53m  
      38.84m  39.53m  31.26m  34.46m  32.73m  37.68m
  5 Wilson, Jasmine              Northern Ill          38.00m     36.63m  
      35.58m  36.63m  35.93m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Yates, Jessica               Grand Canyon          38.00m     33.53m  
      33.53m  29.03m  23.24m  FOUL  FOUL  FOUL
  7 McGarity, Mally              Grand Canyon                     30.79m  
      21.39m  FOUL  26.61m  26.22m  30.79m  27.54m
  8 Tooze, Maylea                Grand Canyon          30.00m     25.07m  
      24.29m  FOUL  FOUL  23.00m  FOUL  25.07m
  9 Tassielli, Sydney            Grand Canyon          30.00m     22.62m  
      17.00m  22.62m  18.03m  13.94m  FOUL  22.62m
 10 Wright, Lindsey              Grand Canyon                     22.27m  
      22.27m  FOUL  FOUL           
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dudley, Annthony             Unattached                       57.71m  
      FOUL  57.71m  FOUL  56.77m  FOUL  57.53m
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Gallegos, Heber              Univ. Juarez           10.60      10.48   0.8  2 
  2 Richardson, Dennis           Louisiana Te           10.32      10.53   0.8  1 
  3 Gotch, Jarvis                Louisiana Te           10.38      10.54   0.8  1 
  4 Heard, Collin                North Texas            10.62      10.60   0.8  2 
  5 Hinson, Reginald             UTEP                   10.48      10.63   0.8  1 
  6 Luevano, Roberto             Univ. Juarez           10.67      10.66   0.8  2 
  7 Parker, Lance                Grand Canyon           10.58      10.67   0.8  1 
  8 Zellner, Sven                UTEP                   11.10      10.70   1.6  3 
  9 Sowells, Kedron              North Texas            10.82      10.71   1.6  3 
 10 Jakeman, John                AUS                    10.59      10.72   0.8  1 
 11 Bidlow, Cody                 Grand Canyon           10.66      10.84   0.8  2 
 12 Cavazos, Carlos              UTEP                   10.75      10.87   0.8  2 
 13 Munroe, Stephen              North Texas            10.77      10.88   0.8  2 
 14 Kaldawi, Matt                Grand Canyon           10.88      10.94   1.6  3 
 15 Emetom, Marvin               UTEP                   11.20      10.98   1.6  3 
 16 Jones, Brandon               UTEP                   11.03      11.03   1.6  3 
 17 Theijs, Niels                Grand Canyon           10.80      11.06   1.6  3 
 18 Marks, LeSean                Grand Canyon           10.92      11.07   1.6  3 
 -- Chalus, Pierre               NIKE                   10.46     X10.64   0.8  1 
 -- Dautremer, Gautier           NIKE                   10.60     X10.64   0.8  1 
 -- Rapinier, Yoann              NIKE                   10.70     X10.90   0.8  2 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Herrera, Jose Carlos         MEX                    20.36      20.81  -2.7  1 
  2 Onakoya, Abiola              UTEP                   21.54      21.24  -2.7  1 
  3 Parker, Lance                Grand Canyon           20.78      21.41  -2.7  1 
  4 Heard, Collin                North Texas            20.97      21.65  -3.9  2 
  5 Sowells, Kedron              North Texas            21.76      21.74  -1.7  3 
  6 Hicks, Jermey                Louisiana Te           20.94      21.77  -2.7  1 
  7 Luevano, Roberto             Univ. Juarez           21.30      21.80  -3.9  2 
  8 Rameriz, Hector              Univ. Juarez           21.60      21.92  -1.7  3 
  9 Jakeman, John                AUS                    21.42      22.01  -3.9  2 
 10 Henderson, Devin             Louisiana Te           21.48      22.04  -3.9  2 
 11 Flannigan, Marcus            Grand Canyon           21.88      22.07  -2.9  4 
 11 Bias, James                  UTEP                   21.53      22.07  -1.7  3 
 11 Cray, Eric                   PHI                    21.82      22.07  -2.9  4 
 14 Munroe, Stephen              North Texas            22.35      22.26  -2.6  5 
 15 Newman, Zachary              UTEP                   22.10      22.74  -2.9  4 
 16 Filip, Scott                 Rice                   21.60      22.77  -1.7  3 
 17 Hart, Dallas                 UTEP                   22.72      22.87  -2.6  5 
 18 Kaldawi, Matt                Grand Canyon           22.22      22.93  -2.9  4 
 19 Bidlow, Cody                 Grand Canyon           21.85      23.01  -2.9  4 
 20 Bolligar, Michael            Grand Canyon           22.99      23.18  -2.6  5 
 21 Hill, Aaron                  Grand Canyon           21.55      25.30  -1.7  3 
 -- Hadnot, Trey                 Louisiana Te           20.48         FS  -2.7  1 
 -- James, Kirani                NIKE                   20.41     X20.64  -2.7  1 
 -- Chalus, Pierre               NIKE                   21.20     X21.57  -3.9  2 
 -- Hamilton, Daniel             Unattached             22.50     X22.70  -2.6  5 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Collins, Clinton             North Texas            46.70      46.22   1 
  2 Moreno, Diego                Univ. Juarez           48.20      47.57   2 
  3 Mitchell, A-Shawni           UTEP                   47.50      47.61   1 
  4 Hamilton, Anthony            North Texas            48.44      47.70   2 
  5 Ralston, Josh                Grand Canyon           47.32      47.78   1 
  6 Horn, Carnell                UTEP                   47.62      48.03   1 
  7 Bey, Connor                  North Texas            48.89      48.21   2 
  8 Hart, Jaquvis                Louisiana Te           47.81      48.40   1 
  9 Sampract, Christopher        Louisiana Te           48.51      48.42   2 
 10 Chavira, Ivan                Univ. Juarez           48.25      48.86   1 
 11 Justice, Jamison             North Texas            50.26      49.01   2 
 12 Favela, Juan                 Univ. Juarez           49.69      50.41   2 
 13 Hart, Dallas                 UTEP                   51.14      51.28   2 
 14 Statham, Darius              Louisiana Te           48.15      51.64   1 
 15 Lopez, Lorenzo               North Texas            51.34      54.55   2 
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tarango, Daniel              UTEP                 1:52.82    1:54.74  
  2 Hita, Alex                   North Texas          1:53.28    1:55.41  
  3 Teran, Adrian                Univ. Juarez         1:53.80    1:55.54  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rotich, Anthony              UTEP                 3:43.01    3:42.55  
  2 Boit, Cosmas                 UTEP                 3:51.18    3:48.13  
  3 Vandyke, Tyler               Grand Canyon         3:53.00    3:59.26  
  4 Amador, Jose                 Univ. Juarez         4:00.10    4:02.47  
  5 Kocmoud, Brandon             Grand Canyon         3:55.00    4:04.74  
  6 Starr, Nathan                New Mexico S         4:11.50    4:08.13  
  7 Rubio, Daniel                New Mexico S         4:13.49    4:08.82  
  8 Bekes, Evan                  New Mexico S         4:40.00    4:30.67  
  9 Perez, Erik                  New Mexico S         4:40.00    4:32.13  
 10 Saiz, Jason                  New Mexico S         4:32.80    4:34.66  
 11 Ortega, Carlos               New Mexico S         4:46.69    4:41.97  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reyes, Daniel                MEX                 15:09.00   15:14.88  
 -- Duran, Jair                  FUTU                15:06.00  X16:48.45  
 -- Sarabia, Miguel              FUTU                15:22.00  X17:23.33  
 -- Davila Balderas, Jose        FUTU                15:05.00  X17:23.77  
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Zellner, Sven                UTEP                   14.14      14.09   1.3 
  2 Drozdowski, Filip            Rice                   14.00      14.14   1.3 
  3 Warnick, Evan                Louisiana Te           14.48      14.53   1.3 
  4 Wiltshire, Jahliell          Grand Canyon           14.44      14.63   1.3 
  5 Hayes, Kendall               Louisiana Te           14.28      14.87   1.3 
  6 Marks, LeSean                Grand Canyon           14.55      14.95   1.3 
  7 Gonzalez, Ariel              Univ. Juarez           14.50      14.96   1.3 
  8 Bolligar, Michael            Grand Canyon           14.88      16.23   1.3 
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Muhammad, Yusuf              Louisiana Te           50.75      51.80  
  2 Camacho, Roberto             UTEP                   51.68      51.81  
  3 Garcia, Salvado              MEX                    52.90      53.01  
  4 McCoy, Tommy                 UTEP                   54.77      54.27  
  5 Quinones, Roberto            Univ. Juarez           52.90      55.08  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Louisiana Tech  'A'                                 39.66      39.81  
     1) Henderson, Devin                2) Hadnot, Trey                   
     3) Hicks, Jermey                   4) Richardson, Dennis             
  2 Utep  'A'                                           40.65      40.09  
     1) Hinson, Reginald                2) Bias, James                    
     3) Onakoya, Abiola                 4) Jackson, Mark                  
  3 Grand Canyon  'A'                                   40.42      41.12  
     1) Theijs, Niels                   2) Flannigan, Marcus              
     3) Bidlow, Cody                    4) Parker, Lance                  
  4 University of Juarez  'A'                                      41.37  
     1) Gallegos, Heber                 2) Moreno, Diego                  
     3) Gonzalez, Ariel                 4) Fraire, M                      
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Utep  'A'                                         3:09.79    3:10.53  
     1) Mitchell, A-Shawni              2) Horn, Carnell                  
     3) Camacho, Roberto                4) Onakoya, Abiola                
  2 University of Juarez  'A'                                    3:14.34  
     1) Teran, Adrian                   2) Moreno, Diego                  
     3) Chavira, Ivan                   4) Fraire, M                      
  3 Louisiana Tech  'A'                               3:09.57    3:18.58  
     1) Hart, Jaquvis                   2) Muhammad, Yusuf                
     3) Sampract, Christopher           4) Statham, Darius                
  4 Utep  'B'                                         3:17.60    3:18.68  
     1) Bias, James                     2) Tarango, Daniel                
     3) McCoy, Tommy                    4) Hart, Dallas                   
 
Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hernandez, Carlos            UTEP                   2.12m      2.05m  
     2.00 2.05 2.10 
      XXO  XXO  XXX 
  2 Bolligar, Michael            Grand Canyon           2.05m      1.90m  
     1.85 1.90 1.95 
       XO  XXO  XXX 
  3 Filip, Scott                 Rice                   2.00m      1.85m  
     1.85 1.90 
      XXO  XXX 
 -- Hanany, Mickael              NIKE                   2.36m     X2.20m  
     2.20 2.25 2.30 
       XO    X   XX 
 
Men Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pillow, Chris                Rice                   5.50m      5.30m  
     5.30 5.51 
        O    X 
  2 Zupeuc, Daniel               Grand Canyon           5.05m      5.10m  
     4.85 5.00 5.10 5.20 
        O    O   XO  XXX 
  3 Smith, Cody                  Grand Canyon           4.96m      4.55m  
     4.40 4.55 4.70 
        O    O  XXX 
  4 Richard, Derek               North Texas            4.65m      4.40m  
     4.40 4.55 
       XO  XXX 
  5 Peterson, Andrew             Grand Canyon           4.40m      4.25m  
     4.25 4.40 
       XO  XXX 
 -- Fraser, Joel                 Grand Canyon           4.85m         NH  
     4.25 
      XXX 
 -- Benavides, Paulo             Unattached             5.10m     X4.85m  
     4.85 5.00 
       XO  XXX 
 
Men Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Gotch, Jarvis                Louisiana Te           7.90m      7.93m   3.4 
     7.93m(3.4) 7.64m(0.7)    7.37m(2.1) FOUL(3.5)   
  2 Jackson, Mark                UTEP                   7.61m      7.70m   2.9 
     7.19m(1.1) 7.10m(+0.0) 7.63m(1.6) 7.70m(2.9) 7.55m(2.9) 7.61m(2.3)
  3 Clarke, Clinton              North Texas            7.15m      7.61m   3.5 
     7.61m(3.5) 6.47m(0.7) 6.54m(0.4)           
  4 Arriola, Donovant            PHI                    7.53m      7.54m   3.2 
     6.34m(2.4) 6.83m(0.2) 7.54m(3.2) 7.39m(3.7) 7.28m(0.1) 7.35m(5.1)
  5 Moss, Brandon                UTEP                   7.33m      7.37m   3.5 
     7.25m(2.6) 7.21m(0.2) 7.37m(3.5)           
  6 Estrada, Andres              UTEP                   6.60m      7.28m   5.0 
     FOUL(2.9) 6.33m(1.2) 7.28m(5.0) FOUL(2.0) FOUL(1.3) 7.04m(5.2)
  7 Filip, Scott                 Rice                              7.22m   3.0 
     6.94m(2.5) 7.22m(3.0) 7.09m(4.8) 6.99m(2.2) 6.74m(0.4) FOUL(0.8)
  8 Hill, Aaron                  Grand Canyon           7.31m      7.08m   2.2 
     7.08m(2.2)    FOUL(2.0)           
  9 Gallegos, Heber              Univ. Juarez           7.20m      7.05m   4.6 
     7.05m(4.6) 6.02m(0.3)              
 10 Gross, Justin                Rice                   7.43m      6.91m   2.7 
     6.88m(4.5) 6.87m(0.2) 6.91m(2.7)           
 11 Newman, Zachary              UTEP                   6.86m      6.85m   3.3 
     6.85m(3.3) FOUL(2.1) 6.59m(5.2)           
 12 Adeyemi, Akintunde           Grand Canyon           6.99m      6.67m   0.9 
     FOUL(1.4) 6.67m(0.9) 6.54m(0.9)           
 13 Henderson, Devin             Louisiana Te           7.30m      6.66m   5.5 
     6.66m(5.5) FOUL(0.4) FOUL(2.0)           
 14 Zavala, Fabian               Univ. Juarez           7.09m      6.63m   3.3 
     6.63m(3.3) FOUL(0.4) FOUL(0.8)           
 15 Oyegoke, Michael             North Texas            6.48m      6.45m   2.4 
     FOUL(2.1) 6.45m(2.4) FOUL(3.9)           
 16 Jones, Brandon               UTEP                   6.69m      6.41m   0.4 
     FOUL(2.2) 6.41m(0.4) FOUL(4.2)           
 17 Leal, Ricardo                CHIH                   7.01m      6.20m   0.2 
     6.20m(0.2) FOUL(2.6) 5.69m(3.2)           
 18 Matthew, Robert              Grand Canyon           6.80m      6.03m   3.3 
     6.03m(3.3) FOUL(0.1) FOUL(2.7)           
 19 Flannigan, Marcus            Grand Canyon           7.31m      5.42m   1.4 
     FOUL(2.7) FOUL(1.5) 5.42m(1.4)           
 -- Kaba Badji, N'Diss           NIKE                   8.32m     X7.83m   0.9 
     7.22m(1.8) 7.10m(0.8) 7.83m(0.9) 7.43m(1.9) 7.58m(4.1) FOUL(1.6)
 -- Hamilton, Daniel             Unattached             6.98m     X7.36m   1.4 
     6.17m(4.3) 7.36m(1.4) FOUL(0.2) FOUL(3.1) FOUL(2.1) FOUL(3.3)
 
Men Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Zavala, Fabian               Univ. Juarez          16.04m     15.38m  -0.5 
     14.93m(4.5) 13.39m(-0.9) 15.31m(1.0) 15.31m(4.4) 15.29m(+0.0) 15.38m(-0.5)
  2 Estrada, Andres              UTEP                  14.29m     14.71m   2.5 
     FOUL(5.2) FOUL(3.7) FOUL(3.3) 14.43m(1.8) FOUL(3.4) 14.71m(2.5)
  3 Adeyemi, Akintunde           Grand Canyon          14.56m     14.69m   0.5 
     14.28m(2.3) 14.69m(0.5) 14.48m(0.9) 14.24m(3.0) 14.56m(4.1) 14.47m(-0.1)
  4 Matthew, Robert              Grand Canyon          14.66m     14.13m  +0.0 
     FOUL(4.0) FOUL(2.3) FOUL(2.0) FOUL(5.2) 14.13m(+0.0) FOUL(1.8)
 
Men Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Orduno, Aaron                Louisiana Te          16.50m     16.35m  
      FOUL  15.85m  16.35m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Washington, William          Louisiana Te          14.83m     14.67m  
      13.46m  FOUL  14.67m  14.17m  14.58m  FOUL
  3 Jervis, Kyle                 Grand Canyon          13.71m     12.10m  
      11.37m  FOUL  FOUL  12.10m  FOUL  FOUL
  4 Gould, Kirk                  Grand Canyon          13.00m     11.91m  
      11.51m  11.91m  11.77m  11.69m  11.57m  FOUL
 
Men Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Orduno, Aaron                Louisiana Te          48.33m     47.65m  
      FOUL  47.65m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Washington, William          Louisiana Te          40.40m     41.39m  
      FOUL  41.39m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Bolligar, Michael            Grand Canyon          47.00m     38.87m  
      34.95m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  38.87m
  4 Gould, Kirk                  Grand Canyon          42.00m     35.97m  
      FOUL  33.80m  FOUL  33.79m  FOUL  35.97m
  5 Filip, Scott                 Rice                  35.59m     35.83m  
      35.83m  FOUL  35.23m     FOUL  33.80m
 
Men Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Koivu, Joachim               FIN                   71.50m     71.67m  
      70.02m  71.59m  70.73m  70.35m  71.67m  69.79m
  2 Kauppinen, Juha              FIN                   74.38m     71.66m  
      71.43m  71.10m  FOUL  71.66m  FOUL  FOUL
  3 Laitinen, Arno               FIN                   72.37m     71.08m  
      71.08m  69.80m  70.53m  69.34m  FOUL  70.99m
  4 Orduno, Aaron                Louisiana Te          54.20m     49.75m  
      46.84m  FOUL  47.68m  FOUL  49.75m  FOUL
  5 Jervis, Kyle                 Grand Canyon          47.07m     45.01m  
      44.14m  45.01m  FOUL  44.99m  44.67m  45.01m
 
Men Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cox, Joshua                  Louisiana Te          68.26m     69.61m  
      62.71m  61.72m  57.42m  62.98m  62.74m  69.61m
  2 Karakolis, Evan              Rice                  69.44m     67.49m  
      66.54m  65.60m  67.39m  62.09m  67.49m  61.34m
  3 Kalisky, Tom                 North Texas           60.00m     64.02m  
      62.72m  63.07m  64.02m  60.39m  63.25m  57.65m
  4 Gould, Kirk                  Grand Canyon          50.00m     52.72m  
      51.88m  52.21m  FOUL  48.50m  49.42m  52.72m
 -- Kelso, Brendon               Unat-North T          54.00m    X54.29m  
      54.29m  FOUL  FOUL  50.44m     FOUL